Lazer Epilasyonda Her Kıl Başarı ile Yok Edilebilir Mi?

Herkese iyi haftalar

Bu hafta istenmeyen kıllardan kurtulacağız bilgilendirme ile 🙂lazerepilasyon

Öncelikle dermatolog tarafından hastanın görülüp değerlendirilmesi, tüylenmenin nedeninin araştırılması, gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Nedenler ortadan kalktıktan sonra işlemlere başlanabilir. Kıllar ağda, sir, jilet, tüy dökücü kremler, epilatörler, tüy saratma ve cımbız kalıcı olmayan yöntemlerle uzaklaştırılabilir.

Ama kesin çözüm için olmazsa olmaz; alexandrite lazer, diod lazer, Nd yag lazer ve iğneli epilasyon uygulamasıdır. Üç lazer teknolojisi de çok etkindir. Hepsinin birbirine avantaj ve dezavantajları vardır. Ama ana fikir şudur. Hiçbir lazer ışığı sarı ve beyaz kılları görmez. Size böyle bir şey söyleniyorsa arkanıza bile bakmadan çıkın o merkezden.

Alexandrite lazer için; lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek köke hasar vermesi gerekir. Tedaviye başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya iple alınmamış olması şarttır Lazer epilasyonda kullanılan tüm cihazlarda çalışma prensibi olarak melanin hedef olarak seçilmiştir. Melaninin yoğun olduğu koyu ve kalın kıllarda başarı oranı yüksek olup melanin oranı düşük olan açık renkli kıllarda başarı oranı daha düşüktür. Başarıyı etkileyen bir diğer olay da kişinin ten rengidir. Ten rengi koyu olanlarda cildin yüzeyel  tabakasında yer alan melaninde fazla olduğu için, yan etki riski yüksek olup ayrıca epilasyon amacı ile verilen enerjide dağılacağından başarı oranı düşer. Özetle epilasyondaki başarı kılların koyu ve kalın, ten renginin açık olması ile doğru orantılıdır. En kolay tedavi edilebilen kombinasyon siyah kıl ve beyaz deri kombinasyonudur. Diod ve Ndyag lazer tedavilerinde yaklaşım farklı değildir. Biraz daha yavaş ve ağrılı olması  dezavantajlarıdır.

Bir seansta tüylerden kurtulmak  mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Dinlenmekte (katagen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler.  Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir

Lazer epilasyon seansından en az 1 ay öncesine kadar güneş banyosu amaçlı güneşlenmemiş ve solaryuma gidilmemiş yani kısaca bronzlaşmamış olmalıdır. Yakın zamanda yapılmış kısa süreli bir güneş banyosu bile seansı yapacak uzmana bildirilmelidir. İlk seans ya da test seansı öncesi kıllar traş edilmeden görülmelidir.

Cihaz kendiliğinden soğutmalı olduğu için bu hem ağrıyı azaltır hem de ısı ile cildin yanmasını engeller. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar. Bu lazer atışı sonrası lazerin kıl kökünde ısı enerjisine dönüşümü ile tahrip olur. Bu sayede uygun dönemde yani büyüme fazındaki olan kıl kökleri yeni kıl üretme fonksiyonunu kaybeder. Lazer epilasyon seansından sonra hafiften koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve kıl etrafında hafif bir şişlik yani ödem oluşur. Lazer epilasyon seansı sonrası oluşan bu reaksiyon genellikle 1-2 saat içinde azalarak yok olur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayan hafif kızarıklık olabilir. Bu bölgesel reaksiyon için nemlendirici kremler çoğunlukla yeterli olur.

Seans sıklığı 1-2 ay arasında olmalıdır. Bilinenin aksine yazın lazer epilasyon yapılabilir. Eğer bronzluk yok ise…

Haftaya leke ve tedavi yaklaşımlarından bahsedeceğiz.

Dr. Hülya ÇANKAYA ÖZDEN

DERMATOLOJİ UZMANI

Bilgi için Tel :0232 500 70 00

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s