Dudağınız Sizin İmzanızdır!

Şüphesiz ki; herkesin birbirinden farklı dudak şekilleri farklı dudak izleri vardır. Bu yüzden her dudak gerekiyorsa farklı bir estetik uygulama gerektirir.

Kişiye uygulanacak müdahaleyi belirlemek içinse estetik dudağın özelliklerinin bilinmesi gerekir.
dudak-çeşitleri

Dudak ölçeği dudakların büyüklüğüne göre dudak tipini belirleyen bir skaladır. Sahip olunması istenen dudağın özelliğini belirlemede kullanılır.

Peki parmak izi gibi kişisel olan olan dudağımızın çeşitleri nelerdir?

Kalp Dudak: Arketip dudak şekli, kontürü fazla ortalama bir hacme sahip Eros yayı belirgin.  Bu dudak şeklini çekici kılan ; güzel bir şekilde tanımlanmış, gençlik dolu beğenilen bir dudak şekli olmasıdır.

Kurdele Dudak: İnce belirsiz kontur, görünüşte pürüzsüz, düşük hacme sahip. Hacim üst dudakta biraz daha belirgin.  Bu dudak şeklini çekici kılan hassas, masum ve biraz hacim ile gençlik dolu gözükebilecek bir dudak şekli olmasıdır.

Elma Dudak: Yuvarlak, orta kısmında yüksek hacim. Yumuşak Eros Yayı görünümü. Bu dudak şeklini çekici kılan yüze şirinlik sağlayan yuvarlığa ve sevimli, iştah açıcı bir görünüme sahip olmasıdır.

Elips Dudak:  Kalın ve belirgin bir yapı. Yüksek hacim arzu edilen dudak şeklini sağlamaktadır. Bu dudakları çekici kılan, dolgun seksi görünüm ve yeterli hacme sahip olmasıdır.

Yay Dudak: Uzun ve yanlamasına geniş şekilli ve orta hacme sahip Eros yayı belirsiz alt dudakta daha fazla hacim. Bu dudak şeklini çekici kılan, sağlıklı, karakteristik ve üzerinde yapılacak küçük değişikliklere iyi cevap verecek bir dudak şekli olmasıdır.

Parmak izi gibi dudaklar da kişiye özeldir. Ama şekil bakımından başlıca dudak şekilleri yukarıda örnek verdiğimiz gibidir.

Sizin dudak çeşidiniz hangisi?

2

Kaynak: Purple Dergisi Sayı:3 Sonbahar 2013

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s